Przy prestiżowej Via Condotti w Rzymie w 1959 roku świeżo upieczony absolwent paryskiej École des Beaux-Arts założył przy wsparciu rodziców dom mody. Tak zaczęła tworzyć się historia jednej z największych i najbardziej znanych oraz docenianych marek na świecie – Valentino.
Historia ta udowadnia, że są osoby, które od najwcześniejszych lat wykazują predyspozycje w bardzo określonym kierunku i cała późniejsza ścieżka, jaką podążają, nie jest w żadnym razie kwestią przypadku. Lata determinacji, pracy, ale również wielkiej pasji mogą doprowadzić na szczyt. Przykładem na to jest biografia twórcy włoskiego domu mody Valentino. Kim on jest?
Twórca modowego imperium – początki
Valentino Clemente Ludovico Garavani, bo tak brzmi jego pełne nazwisko, urodził się w lombardzkim mieście Voghera 11 maja 1932 roku. Od najmłodszych lat fascynowała go moda. Uczył się i pracował dla lokalnych projektantów i krawców, a w tym dla swojej cioci Rosy.
Młody Valentino musiał mieć poczucie, że projektowanie odzieży jest pewnego rodzaju sztuką, w związku z tym za konieczny uznał rozwój w kierunkach artystycznych. Przy bardzo dużym wsparciu rodziców mógł podjąć naukę w Paryżu w École des Beaux-Arts. Francuska stolica okazała się dla niego także pierwszym miejscem poważnych doświadczeń – to właśnie tam rozpoczął praktykę w salonach, które założyli Jean Dessès i Guy Laroche.
Po powrocie do Włoch w 1959 początkujący projektant Valentino Garavani zdecydował się stworzyć coś swojego. Po roku działalności poznał Giancarlo Giammettiego, z którym nawiązał nie tylko współpracę biznesową i szczególną, wieloletnią osobistą relację. Wspólnymi siłami uczynili z Valentino markę o międzynarodowej pozycji wysokiego szczebla. Przypieczętowaniem wejścia na światowy rynek był debiut w pałacu Pittich we Florencji, gdzie pokazem swoich realizacji Valentino Garavani i Giancarlo Giammetti zaskarbili sobie przychylność wielu kobiet, również tych o bardzo wymagającym i wysublimowanym guście. Kolejne lata stanęły pod znakiem wytężonej, ale opłacalnej i wyróżnianej nagrodami pracy. W 1967 otrzymali prestiżową nagrodę Marcusa Neimana. Klientkami domu mody były gwiazdy kina i estrady, a także żony polityków, m.in. Jacqueline Kennedy-Onassis.
Valentino, czyli haute couture w najlepszym wydaniu
Projekty Valentino Garavaniego posiadały wiele charakterystycznych cech, które sprawiają, że w pełni uzasadnione jest uznawanie ich za synonim haute couture – krawiectwa pod każdym względem luksusowego. Garavani uwielbiał tworzyć stroje dla konkretnych osób i na konkretne okazje. Był detalistą, który osobiście dbał o szczegóły przygotowywanych kreacji. Zwiewne suknie, eleganckie kostiumy, dopasowane trencze i właściwa tylko dla niego czerwień, którą na jego cześć nazwano „Rosso Valentino” – oto kwintesencja jego stylu.
Choć projektant jest już na emeryturze, a firma sprzedana została w 1998 roku za 300 milionów dolarów, pozostaje ikoną w świecie mody. Sklepy Valentino nadal cieszą się powodzeniem klientek, stawiających na wysoką jakość i interesujący design.